TEOG Mağdurları Ne Yapacak?

Avukat Burak Evci

TEOG Mağdurları Ne Yapacak?
TEOG Kaldırıldı... Belirsizlik sürüyor...
TEOG Mağdurları Ne Yapacak?

TEOG Kaldırıldı... Belirsizlik sürüyor... 
Etüt Merkezlerine Yapılan Peşin Ödemeler Ne Olacak ?

Avukat Burak Evci: Ödemeler İade Edilmeli
Ortaöğretime geçiş sınavı TEOG'un kaldırılması gündemin en önemli konusu oldu. Yerine hangi sistemin geleceği halen tartışılırken, öğrencilerin ve velilerin zihinleri de karışık... Bu belirsizlik sürerken bir başka sorun daha gündeme geldi. TEOG sınavına hazırlanmak için etüt merkezine erken kayıt yaptıran öğrencilerin ödediği ücretler ne olacak? Avukat Burak Evci, öğrencilerin etüt merkezinden ayrılması halinde, hukuken hizmet almadığı ayların ücretlerini iade alabileceklerini belirtti. 

Her yıl 1 milyon 300 bin öğrencinin katıldığı TEOG sınavının kaldırılması üzerine hangi sisteme geçiş yapılacağı belirsizliğini korurken, konu ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Bununla birlikte TEOG sınavının kalkması ile özel kurslar veya etüt merkezlerine TEOG sınavına hazırlanmak için erken kayıt yaptıran ve peşin ödemeleri alıp alamayacakları sorusu da zihinleri kurcalıyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Avukat Burak Evci, liselere girişte sınav usulünün tamamen terk edilip öğrencinin adresine dayalı veya ilköğretim not ortalamasına göre kayıt sistemine geçilmesi halinde, eğitimde adaletsizliğin meydana gelebileceğini vurguladı. Eğitimde fırsat eşitliğinin yok olabileceğine dikkat çeken Avukat Evci, Öğrencilerin etüt merkezinden ayrılması halinde hizmet almadığı ayların ücretinin iade edilmesi gerektiğine dair Tüketici Hakem Heyetleri'nde bu konuyla ilgili emsal kararlar bulunduğunu belirtti. Evci, "TEOG sınavının kaldırılmasının ardından peşin ödeme yapanların mağdur olmaması için peşin ödeme yapanlara ödedikleri bedellerin iadesi hukuken gereklidir. Bu sorunu yaşayanların ödeme dekontlarıyla birlikte ilçe kaymakamlıklarında bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine bir dilekçe ile başvurmalarını öneririm" dedi.

Meslek ilkelerimiz : Bu site, Avukatlık Mesleği Etiğine, Meslek İlke ve Kurallarına uymayı kutsal bir ödev saymaktadır.
Adalet : Görevimizi yaparken; Kimseye, ne müvekkile, ne hakime hele ne iktidara tabiyiz.